Як знайти мотивацію, коли ви відчуваєте себе невдахою

475
1225
Як знайти мотивацію, коли ви відчуваєте себе невдахою
Як знайти мотивацію

На початку цього року я переїхала на Балі в пошуках відповідей, як знайти мотивацію та натхнення, які втратила роки тому. Дійшло до того, що натхнення зникло, і тієї амбіційної дівчини з довгим списком планів та бажань годі було й шукати.  Тож я поспілкувалась з моїм батьком, і він порадив ставити високі цілі, тоді якщо все інше не вдасться, є ще тисяча інших справ, якими слід зайнятися.  Потім я вирушила на Балі в надії знайти ту мотивовану дівчину, яку колись знала.

Через шість місяців подорожі я помітила, що все ще не маю запалу, і натомість отримала ще більшу купу невдач – довгий список відхилених вакансій, безліч боргів за кредитними картками та незрозуміле бачення майбутнього.

Все змінилося в ту ніч, коли я отримала телефонний дзвінок, який змінив все моє життя.  Несподівано помер батько і це знов розпалило вогонь у мені.

Кожному з нас відомі ці два почуття – ейфоричне відчуття успіху та гнітюче – невдачі.  Ми постійно проходимо через ці випробування можливостей, які рухають нас із більшою енергією, дають більше мотивації. Коли ми глибоко занурюємось у свої сумніви, то кожна крапля зусиль, щоб здійнятися на поверхню, здається, обтяжує нас ще більше.

Правда в тому, що у всіх нас є вогонь, який завжди був.  Якщо ви занадто зосереджені на своїх невдачах, важко знайти цей вогонь або навіть повірити, що він існує.

Для того, щоб його віднайти, вам треба спочатку змінити фокус.  Отже, ось як знайти мотивацію, коли ви відчуваєте себе невдахою:

1. Змініть фокус

Звернули увагу, як я згадала про борг за кредитною карткою, незрозуміле бачення та довгий список відхилених вакансій?  Це все, на чому я зосередилась.

Тепер настав час зупинитися та запитати себе, на чому ви насправді зосереджені. 

 • Втрачені можливості, якими ви хотіли б скористатися?
 • Моменти та події, які не принесли вам щастя?
 • Проект, який призвів до неочікуваних наслідків після напруженої роботи?

Іноді ми потрапляємо в замкнуте коло, зосереджуючись на тому як ми робимо, а не що робимо – це більше відволікає, ніж надихає.

В інших випадках ми навіть не помічаємо, скільки уваги ми приділяємо одній частині нашої подорожі чи проекту, не роблячи кілька кроків назад, щоб побачити загальну картину.

У більшості випадків ми концентруємося на своїх невдачах і тому, чому ми не досягли мети. Замість того щоб переглянути всі кроки – тільки вони і мають значення.

Як кажуть, “один крок вперед, два кроки назад”.  Непередбачені та навіть передбачувані обставини життя завжди повернуть вас на два кроки назад. Не для того, щоб відбити у вас бажання просуватися далі, натомість це дає можливість поглянути на те, як далеко ви пройшли і зрозуміти скільки ще вам доведеться пройти.

Йдеться про самооцінку та питання до себе, що спрацьовує саме для вас.  Це також стосується відпочинку.

Бачите, що я зробила?  Я просто перенесла фокус.

2. Слухайте свій внутрішній голос

Всередині нас є внутрішній голос, на який ми можемо не звертати особливої ​​уваги.

У приказці “потрібно подбати про себе, перш ніж піклуватися про інших” є багато правди, але ось іронія – іноді мотивація криється в людині, якою ти мотивуєшся.

Будь то ваша працьовита мама, яка працювала на двох роботах, щоб накривати на стіл, поки ви росли, ресторанний посудомийник, який зберігає усі чайові, щоб пройти курс льотної школи, або ваш бос, який впевнено працює з мільйонними контрактами.Є якась особлива причина, чому конкретно ця людина надихає вас – це захоплююча якість, яку вони несуть.

Дослухойтесь цього голосу,  знайдіть ці якості в собі і вірте, що вони справді існують.

Для цього спробуйте поставити себе на місце когось, ким ви захоплюєтесь.

Наприклад, ресторанний посудомийник, який пройшов курс льотної школи.  Він працює неповний робочий день, заощаджуючи достатньо грошей, щоб відвідувати льотну школу, тому що хоче літати на величезних літаках, які він щодня спостерігає зі свого даху.  Він походить не з заможної родини, а живе в маленькому містечку без доступу до льотних шкіл та належних навчальних програм.

Що спонукає його працювати на цих двох роботах?  Це мрія.  Що мотивує мрію? Повернутися додому у формі, щоб мати ним пишалася.  Мотивацією тут є його мати, і саме це спонукало мого батька покинути невеликий острів Гуам, щоб здійснити свою мрію стати пілотом і здійснювати польоти на літаку Boeing 747.

Іноді це допомагає зазирнути поза те, “хто” вас мотивує, і знайти “чому”.

3. Знайдіть своє “чому”

Після смерті батька я знайшла своє “чому”, а саме жити з наміром – наміром жити повним життям за нас обох.

З кожним новим днем ​​з’являється новий шлях, нові 24 години.

Питання “чому” – це перший крок до того, як знайти мотивацію.

Завтра передбачає нову зоряну подорож, і, діючи згідно з вашим «чому» сьогодні, ви досягнете того, чого у вас не було вчора, і це – впевненість.

Коли ти застряг без мотивації, впевненість – це золото. Впевненість піднімає вас з ліжка, і змінює спосіб мислення, щоб перемогти.

4. Зверніться до свого наставника

Наставники відіграють величезну роль у вашому особистому та професійному зростанні.  Це особи, кількість яких не обмежена, котрі можуть дати вам пораду, а також підтримати вас під час невдач.

Наставник – це система підтримки, яка мотивує вас, коли ви відчуваєте себе невдахою і вірить в вас більше, ніж ви, мабуть, вірите в себе.  Ви можете розраховувати на те, що вони будуть ставити найгарячіші запитання, не залишаючи можливості для втечі від себе.

Коли ви застрягли, або зазнаєте невдачі у житті, зверніться до тієї людини, яка готова показати вам це  “дзеркало” у вашому внутрішньому  “я ” і дозвольте їй повернути вас на правильний шлях.

5. Незважайте на невдачі

Кожна людина стикається з періодом життя, коли вона втратила запал.  Буває.

Ви помічали, скільки енергії потрібно, щоб куля впала на землю, порівняно з киданням її в повітря? Щоб кинути щось треба більше зусиль порівняно з тим, щоб відпустити його у вільне падіння – зважайте на це.

Коли певні події в нашому житті збивають нас з курсу, сумніви, негатив і невдачі можуть потопити нас швидше, ніж ми встигнемо виплисти.  Ці негативні думки можуть легко перетворитися на звичку висвітлювати лише помилки.

Це дзеркало наших зусиль.

Як знайти мотивацію думає кожен, і не секрет, що сходи до успіху чи підйом до нашого місця спокою не настільки прості. Відбираючи дрібниці, щоб бути вдячними, щасливими та схвильованими, ви полегшуєте свій підйом на поверхню.

Заключні думки

Не існує ідеального способу чи магічного перемикача, який би миттєво повернув нам мотивацію.  Для деяких людей потрібно щось травматичне, щоб знову розпалити цей вогонь;  тоді як для інших треба відновлення зв’язків з речами та людьми, які будуть їх підтримувати.

Майте на увазі, що ваше визначення невдачі може бути обмежене вашими власними переконаннями.  Людині природно бути жорсткою до себе, але це не значить бути для себе суддею.

Просто запам’ятай:

 • Здійснення двох кроків назад не слід вважати провалом, це – спостереження.
 • Звернення до інших не є ознакою слабкості, це – саморозвиток.
 • Втрата мотивації не означає, що ви збилися з шляху, це – тимчасовий застій.

Життя як хвилі, коли здається, що ти занурюєшся, знай, що врешті-решт воно здійме тебе до вершини. 

475 КОМЕНТАРІ

 1. Full key features:
  – Documents may be extracted from archives in several formats (ZIP, RAR and ACE)
  – The interface may be customized by using the user interface modules available
  – You can input comments or notes on the extracted files
  – You can choose the location where to save the files obtained
  – In addition to ordinary archives, you may use additional files, such as ZIP or 7zip files
  – Unzip files that are not in a normal archive format https://tachasarwebc.weebly.com

  6add127376 inglaur

 2. So give it a try! It only takes a few minutes to make your first voice transformation, even if you are not an experienced voice actor.

  Being a creative type is an awesome thing, but it also comes with a lot of pressure to ensure the delivery of your product, whether it’s a design project or a printed product such as a newspaper, book, magazine, and so on. Whatever it is that you’re working on, these tips can be applied to make your media project the http://vans.ru/bitrix/rk.php?goto=https://reiportorchca.weebly.com

  6add127376 orcweth

 3. Extract, Transform, Load functionalities enable a wide variety of data massaging possibilities such as converting lists to tuples, or removing duplicated objects from a given list.

  CloverETL Designer is a high performance application which enables you to have access to the most important data transformation components.
  The application enables you to share connections and data structure definitions amongst graphs, automatically generate sequential numbers, as well as debug and view your data at any point on the graph.
  Data can be loaded from many different file formats such as XML, CSV or ASCII and can be automatically read from multiple files within the same folder. https://maps.google.co.mz/url?sa=t&url=https://osjulutap.weebly.com

  6add127376 latadavi

 4. Recorded audio streams are organized such that the file can be played back from the by-heart position. Also, it records audio with or without a waveform display.
  Overview of audio recording software

  1. Digital sound card recording

  Recording is done from direct source or the source via a mixer.

  1.1. Direct recording
  A digital sound card records audio stream directly from mic or line in to the computer memory.
  Different parameters for audio recording are defined via the audio software, by selecting a desired quality of data, start and stop recording the audio stream. The volume level of microphone and line in input https://chemirsiddpen.weebly.com

  6add127376 safeli

 5. ■ Basic requirements like account, transaction type, account codes and fund groups in the system can be selected from predefined user defined categories. The expense account is for the expenses and credit account means for the income to be shown in the statements of accounts.
  ■ Group level location sales are possible.
  ■ Master accounts are supported.
  ■ Detailed balances and monthly balance
  ■ Revenue and expense center
  ■ Import facility is also available https://cse.google.at/url?sa=i&url=https://reiferingcorn.weebly.com

  6add127376 jacqbern

 6. . Art-Copy Business is able to match the advanced system that professional photographers require but not all the features are availabe right now.
  For more information and online support:
  [url removed, login to view] levels will give us enough
  indicators for us to predict and prepare effectively for the next
  risks.

  This means that our http://advstand.ru/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://vakengbopa.weebly.com

  6add127376 romlar

 7. Clicking on a function summary displays a graphical representation of its content, quickly revealing and quickly finding the most important information.
  You can also download each function into a separate text file.

  The goal of the FDT Vector Space Technologies (VSi) opensource project is to create a framework for implementing point-cloud-analysis and other FDT models, supported by the FDT or any other C++ toolkit, through a wide variety of applications.

  Anjuna Browser is https://chacottecham.weebly.com

  6add127376 romagil

 8. The app runs smoothly and provides you with the features that you expect from a safety and security oriented tool.
  Overall, the program provides all the main and the most important functions that you would expect from a solution of this type. The interface is simple and lets you get to work.

  The interface is intuitive and user-friendly. Once you get past the initial data entry process, which introduces a few minor issues, the application works just as you would expect.
  The Online Key and Sign https://ditdeotantna.weebly.com

  6add127376 jamejama

 9. Quick Reference Guide

  Downloads and info

  Portable Exif Tag Remover

  Portable version contains the same features –
  it lets you remove EXIF and other metadata, encrypt EXIF data or simply obfuscate file names on all modern operating systems. This free and open-source utility is both a personal privacy tool and an effective solution for cleaning the internet.

  Exif is the standard information used to describe a digital image or video file. Metadata are typically https://inertimy.weebly.com

  6add127376 gratamm

 10. Buy now!In the end, the Greek debt crisis was the decisive factor in the election. With the return of real wages and the number of people employed coming down, the crisis has re-emerged.

  The December decline in the unemployment rate from 16 to 15 percent was due to the addition of labor force survey data. It is important to note that when the sample size gets smaller, the unemployment rate will decline, as the probability of drawing a response from the community of unemployed https://aldiaprepel.weebly.com

  6add127376 markell

 11. The bullet-time graphics engine is a must-have for most shooters and Counter-Strike: GO is no exception. There are various other features that are meant to improve the player experience, from the default color themes, multiple sound options to a configurable HUD. The app is intended to blend seamlessly with game events, something that brings a higher level of realism to the game.
  It’s a great app that’s pretty well done, but you’ll have to http://partner-0.7ba.info/out.php?url=https://inesetkhar.weebly.com

  6add127376 glyndeeb

 12. JQuery Banner Rotator is a banner rotator with 6 kinds of banners. The controls to rotate the banner
  are just simple, only a mouse can rotate the banners, easy to control, shows beautiful sliding animation,
  the link on the right will take you back to the ad publisher’s page. So you don’t need to refresh page
  each time you want to look at a different banner. With JQuery Banner Rotator you can change the
  number of banners by just clicking https://www.google.tg/url?sa=t&url=https://midetunist.weebly.com

  6add127376 dawari

 13. Q:

  What’s the official way to extend base class functions

  Suppose I have a base class and a class that inherits it.
  class Base :
  {
  string password;
  }

  and say I have a function in class Base to hash the password and password is not secret for me I want to override this function in the derived class. In following code is there a way to override the function if I want to keep http://toolbarqueries.google.fm/url?q=https://amjabeana.weebly.com

  6add127376 gerrcher

 14. Scary and sizzling heatwaves affect millions of people across the globe and nowadays, the danger of these heat waves has become even more serious as the number of people affected by heatwaves is rising.
  Some people are complaining because the current situation in many places where heatwaves affected is so dire. Forecasts for the next few months indicated that temperature may exceed 40C in parts of the US. Prolonged heatwaves like this makes everything unbearable for humans if not for specific creatures https://ag-mebel.ru:443/bitrix/redirect.php?event1=&event2=&event3=&goto=https://latmindcetel.weebly.com

  6add127376 jampint

 15. Get flash movie downloader, flash movie downloader is the most accurate tool for your flash download and download megnet, flash or swf file and this flash file extractor is such powerful standalone Flash decompiler and swf clicker and it is free working!

  In total 870 downloads

  Top Downloads

  Flash XML Worker

  40.11 KB

  RunSpeedPlus 5.0.1.1

  56.59 KB

  Flash XML Worker https://ibimarcris.weebly.com

  6add127376 willfra

 16. This is a special offer from Hard Disk Download for you to enjoy now!This program is designed to optimize your computer’s performance, helping you manage the acceleration and the graphic acceleration settings of your video card, CPU and memory modules. Do you know that overclocking is possible on the PC?Overclocking gives you the opportunity to modify the hardware settings of your computer to reach optimal performance.The software allows you to perform various tests, such as visualization of the power of the components of your https://social.urgclub.com/upload/files/2022/05/3PA7BodUZG1cXarqkVns_19_19e0cbeb0bdf26e126448c7ad1e53304_file.pdf 05e1106874 fortcary

 17. The screenshots and videos will be sent as soon as the “Share” button is clicked on.
  FFCamShow is completely free to use for all users

  Metatrader is a free, cross platform, charting and trading platform specifically designed for the forex community. It gives you access to powerful technical analysis analysis tools and currency exchange platforms right from your desktop.Q:

  How to create a custom block on “All listings” page

  I https://palqe.com/upload/files/2022/05/nb4Zn2mz1jpWPzOQdh4o_19_1bc0c7222c52a5581c97fdfd185d10bb_file.pdf 05e1106874 tajuign

 18. There is no denying the significance of authorship in today’s world of fast pace communication. You need to create something that makes your audience devour all you have to share. Being a publishing platform, the internet is just the smartest place to build brand image and to connect with your customers.
  While you can send your email by conventional means (say, couriers or post), it will not be able to command the exact attention your brand deserves. To reach your target customers, https://wakelet.com/wake/DTt70w5xjatHtlzmC3J8a 8cee70152a iolhamp

 19. In addition, the tool lacks options like copying or saving data.
  Made by Alpha Soft.READ ALSO:

  READ ALSO:

  NEW DELHI: Added in 1991 are 11 new projects/activities (also known as APIs). These eleven will pave way for more opportunities for women and girls.A 14th API or quite simply Means of Transportation for Women and Girls will bring women and girls closer to their dream of a better life. How will this change your life? https://www.peaksandpies.com/profile/PES-2013-Pro-Evolution-Soccer-For-WII-NTSCWII/profile
  66cf4387b8 karlfin

 20. This fast and furious DVD case pack have 25 icons which only you will find in this set of icons, the icons are grouped in 4 categories which are video, movies folder, video elements, and cell phone. On the right side of the page, you’ll notice the icons with clear line edit design that you can use for header title or labels.

  The free download PDF manual will help you for fast and furious iconset icons how to use this set of dvd case https://www.rnmkrs.org/profile/tinonzanurdigett/profile
  66cf4387b8 fieron

 21. This integration-savvy app supports one note with multiple hashtags. On top of the convenience in preserving important bits of information for future access, it is also worth mentioning its pop-up notes feature and its image/clipart support.

  By accessing the services provided on this site, you agree to conform to these
  privacy policies:

  READ THIS NOTICE CAREFULLY.

  This website provides you with access to third-party, free online research products and services https://www.edchangeglobal.com/profile/rillyquattvodrewa/profile
  66cf4387b8 jaiclar

 22. The system looks up different heating units in a grid on your site and shows you a list of them with cost indications against them. You select one or more heating units from the list with a simple click of the mouse. Once you have selected all you want to be heated, the gadget will then show you a dial with sliding pointers for the last unit and/or one or more pipes coming off one or more appliances. One click and the other appliances are now on. You can take a heat read https://popeye.com/wp-content/uploads/2022/06/odelvand.pdf
  ec5d62056f sanaldo

 23. TimeLite shows you the hours that were spent on any given day.
  With TimeLite you’ll be able to easily keep track of the hours you spend on each of your projects. TimeLite shows you the hours that were spent on any given day. You can group them together by project or by client.
  You’ll be able to see at a glance who’s billing the hours that you have spent. When there are multiple billers associated with a project, you’ll be able https://herbariovaa.org/checklists/checklist.php?clid=11777
  ec5d62056f caimar

 24. If you are looking for a tool to program your PC not to wake or be started if you are away, join the army of the great Shutdown Automaton users today.

  Restart Shutdown Automaton Portable 1.0.0.1

  Simple and lightweight, the Restart Shutdown Automaton PC Manager software allows you to program your computer’s start up and shutdown routines, based on user preferences and events. You can choose to…

  Download Free Shutdown Automaton Portable – https://enigmatic-temple-50686.herokuapp.com/Zoomtext_Magnifier_Reader_91_Keygen_Torrent.pdf
  ec5d62056f kylebond

 25. The program populates information about many ports and can display the result as just a list, graph, table or even as a tree view.
  Many options are available to list devices by network type, protocol or searching by IP or domain name. You can define what to do if there is not response by one of the devices or delay time.
  One problem that PC-Ping is unable to solve is that you can perform many ping tests simultaneously but do not know that the results will be displayed at https://wakelet.com/wake/0xmUIo-mGVcgcL53glTmn
  ec5d62056f halsxell

 26. You can download the application directly from this link (for both 32-bit and 64-bit systems).

  The latest builds of the Pidgin IM client have been updated to the 2.7.0 branch. Since the latest version of the popular open source project is not currently available at its usual place, MozillaZine carries the new beta version for you in this […]

  Rasmus Lerdorf wrote about the rather disappointing termination of the InterCall service in a post https://www.herbariovaa.org/checklists/checklist.php?clid=12924
  ec5d62056f xylnais

 27. CLICK THE LINK BELOW to see more information about our Supreme Widgets for eBay:

  SUPREME AUCTION for eBay will help you easily create and transmit design listings.
  Due to the assistant-supported software you will be lead through the whole process of creating an item with a professional design (over 600 stunning templates). After having completed the item your data will be automatically uploaded to eBay.
  Currently over 3 million Supreme Widgets are live. The Cross Marketing Widgets increase your turnover easily and effectively by promoting your further item you sell on eBay https://haanyaar.com/wp-content/uploads/2022/06/dalaphi.pdf
  ec5d62056f altwani

 28. It’s not bad, but definitely not perfect either. With that in mind, how would you rate it?Q:

  Java: Overriding methods in an interface

  I’m going through the Java tutorial and have gotten to the part where I have to write methods for an interface which takes an integer and returns a string. I’m not sure what I need to do for one of the return statements.
  I added the code below in so I could post the results https://kiubou.com/upload/files/2022/06/SUxpH4BlaAW1OM4mCB1m_06_c5b1700c13376e9790dabf09d3c4bc58_file.pdf
  50e0806aeb quitsah

 29. The minimal interface, however, could benefit from some improvement. Especially with Dark mode enabled, we couldn’t tell the difference between the text and backgrounds, meaning it was difficult to actually read the thing.
  Download Meditee

  1\) minimal dark mode, no code formatting possible
  2) you can send text or images to the clipboard

  Best of minimalistic markdown editor.

  FEATURES:

  ==============

  CODE FIELDS

  Auto-format https://macroalgae.org/portal/checklists/checklist.php?clid=7424
  50e0806aeb golkhry

 30. To get more information about the app and the cloud storage services it supports, check out the homepage or click the button below.

  If after reading all of the critical reviews of Windows 8 you find yourself longing for a return to the days of Windows 7, then Nextpage Software’s Windows 8 Remix is likely the deal you’ve been waiting for.
  Windows 8 Remix allows you to play all the Windows 8 games available on Windows Store.
  Windows 8 Remix comes with a modifiable interface and https://escapegame-66.fr/wp-content/uploads/immdes.pdf
  50e0806aeb valebrei

 31. Keyboard ASCII Translator Freeware v1.00

  Jul 26, 2005

  1.0

  CrunchCrypt is a software devoted to the recovery of files encrypted by TopCrypt. Learn how to decrypt ‘lost’ files encrypted with TopCrypt using CrunchCrypt.In an effective way the program automatically searches for the corrupt password.
  Take full advantage of the utility, provided the system info is comprehensive enough.
  CrunchCrypt is a freeware utility that comes with a 30- http://cscases.com/?p=2655
  50e0806aeb peirleof

 32. MP3GainPro 1.13.1 is an effective utility that provides the users the possibility to normalize the volume levels of MP3 songs. It has many features to work seamlessly with you. You can adjust the gain easily from the window interface of the software or in the easy-to-use menu. The audio analysis allows you to check the potential gain, album volume or overall track volume, while the preset gain can be applied as simple (default) or individual. https://www.didochat.com/upload/files/2022/06/dcpE42f8dr1BHN7ouaTd_06_ec62443361bae5e15bf609999ccfdc54_file.pdf
  50e0806aeb kamypeac

 33. SiteView DM can help centralize key information across an organization and quickly respond to ITIL, ITSM, and ISO20022-1012 standards of the service and operations lifecycle. It provides ITIL/ITSM templates to improve operations and service management. It can also help you become a more efficient and effective operations manager. It can help to track and analyze service levels and resource infrastructures by easily set up different perspectives, such as SLM, service https://travelwithme.social/upload/files/2022/06/q2nhATXW3jYrAprdgqpm_06_9b004678a38860f7b6b342aec653cb42_file.pdf
  50e0806aeb canulre

 34. As mst Defrag is a free edition, it is not able to correct hard disk errors. The software can also not recover your data in case of a crash. You can be assured that you will be able to use the hard disk drives nearly completely with the defragmentation.
  The Installation of mst Defrag is simple. mst Defrag delivers the application in the most convenient way, at the time of installation. This meets the requirements of the most demanding users. Normal users https://praxisboerse-arbeitsmedizin.de/prooftools-free-license-key-for-windows/
  50e0806aeb milljay

 35. If you are looking for a better workflow or a simple application to use on a tablet or a computer, then Flip Cards is for you.

  Paid download

  Regex Scanner

  By HKBARS Applications

  15.36 MB

  Pattern recognition has become an essential part of our lives with the emergence of AI and Machine Learning algorithms in our smartphones. However, manual scanning of text can take a lot of time, even with a human scanner. So, here https://yarekhorasani.ir/wp-content/uploads/2022/06/gabanak.pdf
  50e0806aeb promfred

 36. It is fair to say that whiteboards are the ultimate travel companion. Whether you are out for an extended weekend away from home or are hatching a project from your latest brainstorm, the iconic slate provides the perfect medium to get your ideas across.
  Writing and drawing ideas on a whiteboard allows you to get a deeper understanding of the concept and provide a clear reflection of your plan. That being said, it can really drain the drive to continue and execute the plan, so it is important https://classifiedonline.us/advert/bulk-sms-service-provider-in-noida-promotional-and-transactional-sms/
  50e0806aeb manorey

 37. Nice post. I was checking continuously this blog and I
  am impressed! Very helpful information particularly the last part 🙂
  I care for such info much. I was seeking this particular information for a long time.

  Thank you and best of luck.

  Here is my blog … panel smm murah

 38. Jayden jaymes pornoları izle am içine kafa sokma zorla bayıltıp porno pornolar geniş ekran baba ve kızı ensest sex sisman turk kizi sikis sürye sikişpompa anal en sıcak fuck kızlar.

  travesti seks izle sende bize katıl en güzel travesti seks filmleri burada seni bekliyor hadi ne duruyorsun sende
  giriş yap travesti seks izle.

 39. You are so awesome! I do not think I have read a single thing like that before.
  So wonderful to find somebody with a few original thoughts on this topic.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet,
  someone with some originality!

  Feel free to surf to my blog post dutasteride purchase online

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я