Вас цікавить безглютенова дієта? Ось що вам потрібно знати

0
257
Безглютенова дієта
Безглютенова дієта

Продукти, що не містять глютену, тепер з’являються скрізь, а не лише на полицях магазинів здорової їжі. Проходи супермаркетів рясніють продуктами з гордим написом “Без глютену”, і багато дієтологів зараз пропонують дізнатися що таке безглютенова дієта.

Для людей, які не переносять глютен, білок, що міститься в пшениці, житі та ячмені, це досягнення є благом. Але останнім часом таке харчування перетворилось на моду. На підставі незначних доказів або зовсім відсутніх свідчень, окрім даних зі ЗМІ, люди переходять на безглютенову дієту, щоб схуднути, підсилити енергію, лікувати аутизм або взагалі почуватися здоровішими. Все перелічене не має великого сенсу для доктора Даніеля А. Леффлера, директора клінічних досліджень Центру целіакії в Медичному центрі Бет-Ізраїль в Бостоні.

«Люди, чутливі до глютену, можуть почуватись краще, але інші люди, що безглютенової дієти, не отримають значної користі від безглютенового харчування. Вони просто даремно витратять свої гроші, бо ці продукти дорогі», – каже доктор Леффлер, який також є доцентом медицини в Гарвардській медичній школі.

Як глютен викликає неприємності

Люди, хворі на целіакію, не можуть переносити глютен навіть у невеликих кількостях. Всього 50 міліграмів білка – приблизно стільки його міститься в одному маленькому сухарику – достатньо, щоб «заробити» справжні неприємності. У людей з целіакією глютен викликає імунну відповідь, яка пошкоджує слизову оболонку тонкої кишки. Це може перешкоджати засвоєнню поживних речовин з їжі, викликати безліч симптомів і призвести до інших проблем, таких як остеопороз, безпліддя, пошкодження нервів та судом.

Пов’язаний стан, який називається чутливістю до глютену або його непереносимістю, або схильністю до целіакії, може спричинити симптоми, подібні до целіакії, але без пошкодження кишечника.

Не так давно целіакію діагностували в процесі елімінації. Сьогодні захворювання можна ідентифікувати за допомогою аналізу крові на наявність антитіл проти білка, який називається тканинна трансглутаміназа. Біопсія кишечника підтверджує діагноз.

Без глютену

Уникнення клейковини означає більше, ніж відмову від традиційного хліба, круп, макаронних виробів, піци та пива. Клейковина також переховується в багатьох інших продуктах, зокрема в заморожених овочах, соусах (кетчуп та інші), соєвому соусі, деяких продуктах, виготовлених із «натуральними ароматизаторами», вітамінно-мінеральних добавках, деяких ліках і навіть зубній пасті. Через це безглютенова дієта надзвичайно складною.

Якщо ви твердо вирішили харчуватися без глютену, важливо знати, що це може підвести вас до деяких харчових дефіцитів. Збагачений хліб та крупи стали основним джерелом вітамінів групи В у США. Хоча хліб, виготовлений з білого рису, тапіоки та іншого безглютенового борошна, стає все більш поширеним, проте він, як правило, не збагачений вітамінами. Це може бути проблемою для будь-кого, але це особливо турбує жінок, які вагітні або можуть завагітніти. Їм потрібен вітамін В9 , більш відомий як фолат або фолієва кислота, для запобігання вродженим вадам розвитку. Вживання безглютенових полівітамінних мультимінеральних добавок є гарною ідеєю для тих, хто намагається уникати глютену.

Цільна пшениця також є основним джерелом харчових волокон, які кишечнику необхідні для нормальної роботи. “Середня американська дієта відчуває дефіцит клітковини”, – говорить доктор Леффлер. “Виключіть цільну пшеницю, і проблема погіршується”. Отримати клітковину, яку вам потрібно, можна з інших зерен, таких як коричневий рис або лобода, або з фруктів, овочів та квасолі, але вам доведеться докласти зусиль, щоб організм отримав достатньо.

Якщо ви думаєте, що у вас целіакія або чутливість до глютену, найкраще звернутися до лікаря, перш ніж відмовитися від глютену. Як тільки людина деякий час уникала глютену, потім стає важко встановити, чи є у неї целіакія, чутливість до глютену чи ні.

Є ще одна річ, яку ви могли б подумати: залиште вибір дієти лікарям. Безглютенова дієта необхідна більше 300 000 людей із ціліакією в Америці, оскільки найменший смак клейковини спричинить виснажливий дискомфорт у шлунково-кишковому тракті. Це трудомістко, дорого і обмежує. “Це гігантський тягар для тих, хто мусить його виконувати”, – говорить доктор Леффлер. “Вони розчаровуються, коли чують, яка чудова ця дієта”.

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я