Що таке пандемія?

6
1259
Що таке пандемія

Нинішня світова епідемія COVID-19 викликала занепокоєння багатьох людей щодо поширення цього нового захворювання. Серед цих проблем є одне важливе основне питання: що таке пандемія?

Поширення нового коронавірусу, SARS-CoV-2, було офіційно визначено як пандемія Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) 11 березня 2020 р. Через раптове виникнення та розширення по всьому світу.

У цій статті ми вивчимо, що таке пандемія, як підготуватися до пандемії та скільки пандемій була за нашу недавню історію.

За даними ВООЗ, пандемія – це “поширення нової хвороби у всьому світі”.

Коли вперше з’являється нове захворювання, більшості з нас не вистачає природного імунітету для боротьби з ним. Це може спричинити раптове, іноді швидке поширення хвороби між людьми по всьому світу. Без природного імунітету проти боротьби з хворобою багато людей можуть захворіти, коли вона поширюється.

Як визначається пандемія

ВООЗ несе відповідальність за повідомлення про появу нової пандемії, грунтуючись на тому, як поширення захворювання вписується в наступні 6 фаз:

 • Фаза 1. Віруси, що поширюються серед популяції тварин, не було доведено, що вони передаються людині. Вони не вважаються загрозою і є невеликий ризик розвитку пандемії.
 • Фаза 2. Доведено, що новий вірус тварин, що поширюються серед популяцій тварин, передається людям. Цей новий вірус вважається загрозою і сигналізує про потенційний ризик розвитку пандемії.
 • Фаза 3. Вірус тварини спричинив захворювання у невеликої кількісто людей через передачу від тварини до людини. Однак рівень передачі вірусу від людини до людини занадто низький, щоб викликати спалахи хвороби. Це означає, що вірус наражає людей на небезпеку, але навряд чи може викликати пандемію.
 • Фаза 4. У новому вірусі передача від людини до людини була достатньою, що призвело до спалахів хвороби. Цей вид передачі між людьми сигналізує про високий ризик розвитку пандемії.
 • Фаза 5. Новий вірус був переданий щонайменше у двох країнах у регіоні ВООЗ. Незважаючи на те, що на даний момент від нового вірусу постраждали лише дві країни, глобальна пандемія неминуча.
 • Фаза 6. Передача нового вірусу відбулася щонайменше в одній додатковій країні в межах ВООЗ. Це сигналізує про те, що в даний час відбувається глобальна пандемія.

Як ви бачите, пандемія визначаються не обов’язково темпом зростання, а швидкістю поширення захворювання. Однак розуміння темпів зростання пандемії може допомогти чиновникам охорони здоров’я підготуватися до спалаху.

Багато спалахів хвороби слідує за ростом або поширенням, описаним як експоненціальне зростання. Це означає, що вони швидко поширюються протягом певного періоду часу – днів, тижнів чи місяців.

Подумайте про те, щоб керувати автомобілем і натиснути на педаль газу. Чим далі ви подорожуєте, тим швидше їдете – це експоненціальне зростання. Багато видів початкових спалахів захворювання, як, наприклад, пандемія грипу 1918 року, схоже, відповідають цій схемі зростання.

Деякі захворювання також поширюються субекспоненціально, що відбувається повільніше. Це як автомобіль, який підтримує швидкість руху вперед – він не збільшує швидкість на відстані, яку він проїхав.

Наприклад, одне дослідження виявило, що епідемія еболи 2014 року, як видається, слідує за значно повільнішим прогресуванням захворювань на місцевому рівні в деяких країнах, хоча в інших країнах вона поширюється швидше або експоненціально.

Коли чиновники охорони здоров’я знають, як швидко поширюється хвороба, це може допомогти їм визначити, наскільки швидко нам потрібно рухатися, щоб допомогти сповільнити це поширення.

Чим відрізняється епідемія від пандемії?

Пандемія та епідемія – це споріднені терміни, які використовуються для визначення поширення хвороби:

 • Епідемія – це поширення захворювання у громаді чи регіоні протягом певного часу. Епідемії можуть змінюватись залежно від локалізації захворювання, кількості, експозиції та ін.
 • Пандемія – це тип епідемії, який поширився щонайменше на три країни в регіоні ВООЗ.

Пандемії минулого століття

Ми пережили сім помітних епідемій, таких як COVID-19, починаючи з 1918 року. Деякі з цих епідемій були віднесені до пандемій, і всі вони якимось чином серйозно вплинули на людське населення.

Іспанський грип (вірус H1N1): 1918–1920

Пандемія грипу 1918 року забрала життя від 50 до 100 мільйонів людей по всьому світу.

Так званий “іспанський грип” був викликаний вірусом H1N1, який поширився від птахів до людини. Люди у віці від 5 років і молодші, від 20 до 40 та старше 65 років, всі вони мали високий рівень смертності.

Вважається, що перенаселеність в зонах лікування, погана санітарія та недостатність живлення сприяють високій смертності.

Азіатський грип (вірус H2N2): 1957–1958

Пандемія грипу 1957 року забрала життя приблизно 1,1 мільйона людей.

“Азіатський грип” був викликаний вірусом H2N2, який також поширився від птахів до людини. Цей штам грипу вражав людей, насамперед у віці від 5 до 39 років, причому більшість випадків зустрічаються у дітей молодшого віку та підлітків.

Гонконгський грип (вірус H3N2): 1968–1969

У 1968 році вірус H3N2, який іноді називають Гонконгським грипом, був ще однією пандемією грипу, яка забрала життя близько 1 мільйона людей.

Цей грип був викликаний вірусом H3N2, який мутував від вірусу H2N2 з 1957 року. На відміну від попередньої пандемії грипу, ця пандемія вражала насамперед людей похилого віку, які мали найвищий рівень смертності від спалаху.

SARS-CoV: 2002–2003

Спалах коронавірусу ГРВІ 2002 року був епідемією вірусної пневмонії, яка забрала життя понад 770 людей у ​​всьому світі.

Спалах ГРВІ був викликаний новим коронавірусом з невідомим джерелом передачі. Більшість інфекцій під час спалаху розпочалася в Китаї, але врешті-решт поширилася на Гонконг та інші країни світу.

Свинячий грип (вірус H1N1pdm09): 2009

Спалах грипу 2009 року був черговою пандемією грипу, яка спричинила смерть десь від 151 700 до 575 400 людей у всьому світі.

Свинячий грип був викликаний іншим варіантом вірусу H1N1, який походив від свиней і, врешті, поширився через людський контакт.

Було виявлено, що частина людей віком від 60 років вже мала антитіла проти цього вірусу від попередніх спалахів грипу. Це призвело до більш високого відсотка зараження у дітей та молодих людей.

MERS-CoV: 2012–2013

Коронавірус MERS 2012 року спричинив захворювання, яке характеризувалося важкими респіраторними захворюваннями, що мали 34 % смертності і забрали життя 858 людей, насамперед на Аравійському півострові.

Спалах MERS був спричинений коронавірусом, який поширився від невідомого тваринного джерела до людини. Спалах виник у Саудівській Аравії і поширювався насамперед на Аравійському півострові.

Спалахи MERS мали набагато вищий рівень смертності, ніж попередні спалахи коронавірусу.

Ебола: 2014–2016

Спалах еболи 2014 року включав епідемію геморагічної лихоманки, яка забрала життя 11 300 людей, довірених джерелам, насамперед у Західній Африці.

Спалах еболи був викликаний вірусом еболи, який, як вважається, спочатку передався від кажанів людям. Хоча спалах почався у Західній Африці, він поширився на вісім країн загалом.

COVID-19 (SARS-CoV-2): 2019

Спалах COVID-19 у 2019 році – це вірусна пандемія, яка зараз триває. Це нова хвороба, викликана раніше невідомим коронавірусом, SARS-CoV-2. Показники захворюваності, смертності та інші статистичні дані все ще розвиваються.

Підготовка до пандемії – це зусилля громади, у яких ми всі можемо взяти участь, щоб зменшити вплив хвороби на наші громади та в усьому світі.

У підсумку

Коли з’являється нове захворювання, існує ймовірність виникнення пандемії, яка поширюється у всьому світі. У недавній історії спостерігалися численні пандемічні та епідемічні спалахи, включаючи пандемію грипу 1918 року, спалаху SARS-CoV 2003 року та останнім часом пандемію COVID-19.

Усі ми можемо підготуватися до можливої спандемії, і важливо, щоб ми всі дотримувались відповідних кроків для уповільнення або припинення поширення нової хвороби.

6 КОМЕНТАРІ

 1. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your blog.
  It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please
  provide feedback and let me know if this is happening to
  them as well? This could be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

  Here is my page: Affiliate Marketing

 2. 540976 178122Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone! 163930

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я