Як серотонін регулює функції організму

17
1007
Що таке серотонін

Що таке серотонін?

Серотонін – це природна речовина, яка функціонує як нейромедіатор для передачі сигналів між нервовими клітинами по всьому тілу. Чудово, коли люди усвідомлюють роль серотоніну в центральній нервовій системі (ЦНС).

У мозку серотонін допомагає регулювати настрій і пам’ять, але нейромедіатор також має важливі завдання в інших частинах тіла. Насправді більша частина серотоніну в організмі знаходиться в кишечнику, а не в мозку. Не тільки кишечник виробляє майже весь запас серотоніну в організмі, але саме там він дуже необхідний, щоб сприяти здоровому травленню.

Серотонін також допомагає під час сну, статевих функціях, здоров’ї кісток та згортанні крові. Ось докладніший огляд багатьох функцій серотоніну, що відбуваються, якщо у вас його занадто мало (або занадто багато), і кілька способів збалансувати його рівень.

Що регулює серотонін?

Відомо, що серотонін бере участь у багатьох функціях організму, починаючи від регулювання настрою та перетравлення їжі.

Настрій

Вплив серотоніну на мозок можна вважати його «головною роллю» в організмі. Оскільки він допомагає регулювати настрій, серотонін часто називають природною хімічною речовиною для гарного самопочуття. Вплив серотоніну на настрій робить його однією з декількох хімічних речовин для мозку, які є невід’ємною частиною вашого загального почуття добробуту .

Вплив нейромедіатора на настрій також є причиною того, що він часто є мішенню ліків, які використовуються для лікування депресії, тривоги та інших розладів настрою. Наприклад, серотонін відіграє головну роль у лікуванні класом антидепресантів, відомим як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).

Травлення

Серотонін сприяє нормальній роботі кишечника та зменшує апетит під час їжі, щоб допомогти вам зрозуміти, коли ви ситі. Нейромедіатор також відіграє захисну роль в кишечнику. 

Наприклад, якщо ви їсте щось токсичне, ваш кишечник реагує на це, виробляючи більше серотоніну. Додаткова «доза» хімічної речовини рухає небажану їжу, виганяючи її з вашого тіла швидше.

Відповіддю також є те, чому підвищений рівень серотоніну може викликати нудоту , і саме тому препарати, націлені на специфічні рецептори серотоніну, можуть використовуватися для полегшення нудоти. 

Сон

Точний характер ролі серотоніну у сні обговорювався дослідниками, але, як вважають, він впливає на те, коли, скільки і як добре ви спите. Серотонін не регулює це самостійно; інші нейромедіатори, такі як дофамін, також відіграють ключову роль.

Гормон, який називається мелатонін, також має вирішальне значення для нормального функціонування вашого циклу сну. Тілу потрібен серотонін, щоб виробляти мелатонін, тому недостатня кількість нейромедіатора (або його занадто багато) може вплинути на структуру та якість вашого сну.

Ваш мозок має певні відділи, які контролюють, коли ви засинаєте, регулюють режим сну і будять вас. Частини мозку, які відповідають за регуляцію сну, також мають рецептори серотоніну. 

Взаємозв’язок серотонін-мелатонін може також сприяти порушенню сну, такому як безсоння, характерне для людей з депресією. 

Згущення крові

Коли у вас є будь-яке пошкодження тканини, таке як поріз, клітини тромбоцитів у вашій крові виділяють серотонін, щоб допомогти загоєнню рану. Підвищений рівень серотоніну призводить до звуження крихітних артерій (відомих як артеріола) кровоносної системи. Коли вони стають меншими, кровообіг сповільнюється.

Звуження судин і уповільнення кровообігу є двома важливими елементами згортання крові – вирішальним етапом у процесі загоєння ран.

Щільність кісток

Дослідження показали, що рівень серотоніну може впливати на щільність кісток (міцність ваших кісток). Дослідження показують, що високий рівень циркуляції серотоніну в кишечнику може бути пов’язаний з меншою щільністю кісткової тканини та такими хворобами, як остеопороз.

Дослідження показують, що тип антидепресантів, який діє на серотонін, пов’язаний із зниженням щільності кісток. Низька щільність кісток підвищує ризик переломів.

Якщо ви стурбовані тим, як прийом антидепресанту може вплинути на щільність кісткової тканини, не припиняйте приймати ліки. Поговоріть зі своїм лікарем про інші фактори ризику, такі як наявність сімейної історії остеопорозу або куріння.

Сексуальна функція

Окрім зміни вашого настрою, серотонін може також впливати на частоту та інтенсивність ваших сексуальних відчуттів.

Деякі антидепресанти, що підвищують рівень серотоніну, можуть впливати на лібідо, оскільки підвищений рівень серотоніну пов’язаний зі зниженням статевого потягу. Вплив серотоніну на лібідо також певною мірою пов’язаний зі зв’язком нейромедіатора і дофаміном. Наприклад, дослідження 2017 року, проведене серед жінок із гіпоактивним розладом сексуального потягу, показало, що симптоми захворювання були пов’язані з підвищенням активності серотоніну та зниженням активності дофаміну.

Причини низького рівня серотоніну

Депресія та інші розлади настрою є багатофакторними, тобто існує більше ніж одна причина, через яку вони виникають. Низький рівень серотоніну сам по собі недостатній, щоб викликати депресію. Низький рівень може, однак, впливати на настрій, сон, травлення та інші проблеми.

Низький рівень серотоніну може бути через дві причини: недостатня кількість або неефективне використання. За першим сценарієм у вас низький рівень серотоніну, оскільки ваш організм не виробляє достатньо для підтримки нормального рівня.

Можливо, ваше тіло не зможе виробляти достатню кількість серотоніну через інші фактори, такі як дефіцит поживних речовин та вітамінів.

Наприклад, низький рівень вітаміну В6 і вітаміну D пов’язаний із зниженням рівня серотоніну. Триптофан, незамінна амінокислота, яка бере участь у виробництві серотоніну, можна отримати лише за допомогою дієти.

Інша причина, через яку у вас може бути низький рівень серотоніну, полягає в тому, що, поки ваше тіло виробляє серотонін, воно не використовує його ефективно. Це може статися, якщо у вас недостатньо рецепторів серотоніну у мозку, або якщо ті, що є у вас, працюють погано.

Як підвищити рівень серотоніну

Відомо, що депресія пов’язана з хімічним дисбалансом мозку. Хоча роль серотоніну в депресії дещо більша, ніж дисбаланс, вважається, що вона відіграє ключову роль.

 Збільшення кількості серотоніну в мозку покращує зв’язок між клітинами мозку, що в свою чергу піднімає настрій і зменшує симптоми депресії . Ось чому антидепресанти, що видаються за рецептом, використовуються для лікування клінічної депресії та інших розладів настрою.

 Існують також природні способи підвищення рівня серотоніну. Все – від їжі, яку ви їсте, до того, скільки сонячного світла ви отримуєте – може впливати на кількість серотоніну у вашому організмі, а також наскільки ефективно він буде використовуватись.

Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС)

Ці препарати використовуються для зменшення симптомів середньої та важкої депресії за рахунок збільшення кількості серотоніну в мозку.

Коли клітини мозку посилають сигнали одна одній, вони вивільняють нейромедіатори, включаючи серотонін. Перш ніж вони зможуть надіслати наступний сигнал, клітини повинні поглинати та переробляти випущені ними нейромедіатори. Цей процес називається зворотним захопленням .

СІЗЗС роблять серотонін більш доступним у мозку, блокуючи процес зворотного захоплення серотоніну.

Приклади СІЗЗС, які зазвичай призначаються для лікування депресії та інших розладів настрою:

 • Celexa (циталопрам)
 • Lexarpo (есциталопрам)
 • Luvox (флувоксамін)
 • Paxil (пароксетин)
 • Prozac (флуоксетин)
 • Zoloft (сертралін)

Такі ліки, як Viibryd (вілазодон), є не тільки СІЗЗС, а й частковим агоністом 5HT-1а і класифікуються, як серотонінергічні антидепресанти. Trintellix (вортіоксетин) – подібний препарат.

Інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну

Інша група препаратів на основі серотоніну для лікування депресії відома як інгібітори зворотного захоплення серотоніну-норадреналіну. Ці препарати працюють подібно до СІЗЗС тим, що блокують зворотне захоплення серотоніну, але вони також працюють над норадреналіном –  іншим нейромедіатором, який впливає на настрій.

Ліки, що діють як на серотонін, так і на норадреналін, іноді називають «антидепресантами подвійної дії».

Популярні ІЗЗСН:

 •  Cymbalta (дулоксетин)
 • Effexor (венлафаксин)
 • Fetzima (левомілнаципран)
 • Pristiq (десвенлафаксин)

Трициклики та інгібітори моноаміноксидази

Два старіші класи антидепресантів також впливають на рівень серотоніну: трициклічні антидепресанти та інгібітори моноаміноксидази.

Трициклики блокують реабсорбцію серотоніну та адреналіну, що ефективно збільшує кількість, доступну в мозку.

Приклади трицикликів:

 • Anafranil (кломіпрамін)
 • Asendin (амоксапін)
 • Elavil (амітриптилін)
 • Nonpramin (дезіпрамін)
 • Pamelor (нотриптилін)
 • Sinequan (доксепін)
 • Surmontil (триміпрамін)
 • Tofranil (іміпрамін)
 • Vivacil (протриптилін)

Моноаміноксидази, навпаки, блокують вплив ферменту моноаміну, який розщеплює серотонін, адреналін та дофамін. Запобігання розщепленню цих нейромедіаторів ефективно збільшує їх кількість, доступну в мозку.

Приклади моноаміноксидаз:

 • Azilect(разагілін)
 • Emsam (селегілін)
 • Marplan (ізокарбоксазид)
 • Nardil (фенелзин)
 • Parnate (транилципромін)

Трициклики та моноаміноксидази не призначаються так часто, як інші антидепресанти, оскільки вони, як правило, мають більше побічних ефектів, ніж СІЗЗС та ІЗЗСН.

Їжа

Багато продуктів харчування містять серотонін, але ваше тіло також потребує інших поживних речовин, таких як триптофан, вітамін В6, вітамін D та омега-3 жирні кислоти, для виробництва нейромедіатора.

Продукти, які є хорошими джерелами цих основних поживних речовин:

 • Банани
 • Квасоля
 • Яйця
 • Листова зелень (наприклад, шпинат, капуста)
 • Горіхи та насіння (наприклад, волоські горіхи, лляне насіння)
 • Риба (наприклад, лосось, тунець, скумбрія)
 • Пробіотичні / ферментовані продукти (такі як кефір, йогурт, тофу)
 • Індичка

Раціон з високим вмістом клітковини допоможе підтримувати нормальну мікрофлору кишечника. Наявність хорошого балансу «дружніх» бактерій у кишечнику пов’язана з нормальним рівнем серотоніну. 

Фізична активність

Доведено, що регулярні фізичні навантаження (особливо аеробні вправи) підвищують рівень серотоніну. Однак переваги регулярних фізичних вправ дуже різноманітні.

Тренування може допомогти людям впоратися з депресією та іншими розладами настрою, також сприяючи здоров’ю серцево-судинної системи, покращуючи силу та витривалість і допомагаючи підтримувати нормальну вагу.

Президентська рада з питань спорту, фітнесу та харчування та Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб рекомендує дорослим робити щотижня щонайменше 150 хвилин кардіо-вправ середньої інтенсивності + два дні силових тренувань.

Поговоріть зі своїм лікарем перед початком вправ. Обов’язково вибирайте заняття, які вам подобаються, оскільки вам буде цікавіше їх виконувати, і послідовність є ключовим фактором для отримання всіх переваг.

Вплив світла

Якщо ви не виходите на сонце регулярно, рівень серотоніну може знизитися. Недостатня кількість сонячного світла є однією з теорій, чому люди відчувають депресію в короткі темні дні осені та зими.

Намагайтеся проводити на сонці щодня від 10 до 15 хвилин. Сонячне світло також підвищує рівень вітаміну D, необхідний для виробництва серотоніну. Якщо ви живете в місці, де сонячного світла практично немає, ви можете скористатися світлотерапією, щоб переконатися, що отримуєте щоденну “дозу” сонячного світла.

Масаж

Встановлено, що масажна терапія сприяє вивільненню серотоніну та зменшує рівень гормону стресу – кортизолу. Вам навіть не потрібен професійний масаж, щоб отримати користь.

Часто цитоване дослідження вагітних жінок із депресією, опубліковане в International Journal of Neuroscience у 2004 р., дійшло до висновку, що масаж може бути корисним, навіть якщо його робить некваліфікована людина.

Після того, як учасники дослідження провели два 20-хвилинних сеанси масажу, проведені їх партнерами, рівень їх серотоніну зріс на 28%, а рівень дофаміну – на 31%.

Добавки

Хоча ви можете покращити загальне харчування за допомогою дієти, певні добавки також можуть бути корисними. Популярні дієтичні добавки, які ви можете розглянути: 

 • 5-HTP
 • Пробіотики
 • Чистий триптофан
 • SAMe (S-аденозил-L-метіонін)    
 • Звіробій

Небезпека занадто великої кількості серотоніну

Завжди запитуйте свого лікаря перед тим, як приймати будь-які ліки або добавки для підвищення рівня серотоніну. Деякі ліки та добавки можуть занадто підвищити рівень серотоніну, що може призвести до серотонінового синдрому.

Симптоми серотонінового синдрому варіюються від неприємних до небезпечних для життя і можуть проявлятись, як раптові коливання артеріального тиску, судоми та втрату свідомості.

Серйозні випадки серотонінового синдрому можуть призвести до летальних випадків, якщо їх не лікувати. Якщо у вас або у коханої людини є симптоми серотонінового синдрому, зверніться до найближчої лікарні швидкої допомоги.

17 КОМЕНТАРІ

 1. Kilpirauhasen vajaatoiminnassa kilpirauhanen erittää liian vähän tyroksiinia.
  Oireet ovat siten päinvastaisia kilpirauhasen liikatoiminnalle, sillä kilpirauhasen vajaatoiminta hidastaa esimerkiksi aineenvaihdunnan toimintaa.
  Yleisimpiä oireita ovat väsymys, painonnousu, palelu, alavireisyys sekä sykkeen hidastuminen.

  my website – mis juhtub

 2. Genç yaşlı tecavüz Sikiş, Free Incest Filmi Retro 2021 Porn,
  Xhamster, Porno, Teen Porn, Rokettube. Merhabalar çılgınca oral
  sex yapabileceğim beylerin aramalarını.
  bekliyorum ben zehra! NUMARAM: 32. Erotik porno otobüste sex fake taki alice türkce alt yazılı pornalar genç yaşlı tecavüz
  olgun ev hnmlarinin am got resimleri kadiniri.

 3. I’ve been surfing online greater than three hours nowadays, but I never discovered
  any fascinating article like yours. It’s pretty value sufficient for me.

  In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the net will probably
  be a lot more useful than ever before.

  Visit my web site; work from home jobs

 4. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us valuable
  information to work on. You have done a wonderful
  job!

  Feel free to visit my website :: Diabetic neuropathy socks

 5. Great weblog here! Also your site rather a lot up fast!
  What host are you the use of? Can I get your affiliate link to
  your host? I desire my site loaded up as quickly
  as yours lol

  Look at my website: Yoga Mat Set

НАПИСАТИ КОМЕНТАР

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я